This is default featured slide 1 title
This is default featured slide 2 title
This is default featured slide 3 title
This is default featured slide 4 title
This is default featured slide 5 title
 

Wymiana Rohne

Dnia 4 kwietnia 2019r klasy 4a i 4c ze szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach spotkały się z klasą piątą z Landau-Gimnazjum z Weisswasser w Njepila Hof w Rohne w Niemczech. jest to dworek serbo-łużycki poświęcony lokalnemu pisarzowi. tematem projektu były Zwyczaje Wielkanocne na Łużycach oraz Historia Serbo-Łużyczan. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi czynnościami, jakie były wykonywane dawniej na wsi – uprawa lnu, pozyskiwanie surowca na tkanie oraz warsztat tkacki.

Poza tym dużą radość sprawiło uczniom malowanie jajek – woskiem i farbami – wg łużyckich wzorów oraz pieczenie chlebka wielkanocnego. Obowiązkowym elementem spotkania były zabawy animacyjne i ruchowe na świeżym powietrzu. Uczniowie ci po raz pierwszy spotkali się z uczniami z Niemiec i będą kontynuować tą znajomość przez 3 lata podczas wymiany szkolnej. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz ze środków rodziców. Opiekunkami grupy były pani Katarzyna Ruchniewicz oraz pani Monika Sado.