This is default featured slide 1 title
This is default featured slide 2 title
This is default featured slide 3 title
This is default featured slide 4 title
This is default featured slide 5 title
 

Historia budowy naszego ślicznego placu i jego nazwy „Szmaragd”

Z przymrużeniem oka…

Chociaż szkołę mamy nową,
Kolorową, przebojową,
To straszyło nas klepisko:
Bez drzew, krzewów. Jak ściernisko!.
Obok szkoły?  Nie wypada,
Więc znalazła się na to rada:
Trzeba teren zagospodarować
i piękny zielony zakątek zorganizować.

Najpierw rodzice drzewka ozdobne sadzili,
Potem obywatele swoją cegiełkę tu dołożyli,
bo na odpowiedni budżet zagłosowali,
a pani dyrektor i ogrodnicy planowali, projektowali,
W końcu wykonali piękny zakątek „Szmaragdem” zwany.
A dlaczego ? Panią dyrektor o to pytamy!!!!

I bardziej poważnie…                                               

Inwestycja powstała w cyklu dwuletnim. Rozpoczęła się latem 2016 roku wstępnym przygotowaniem terenu. Rodzice wraz z pracownikami szkoły, dosłownie w pocie czoła, kopali, wyrównywali teren, nawozili, bronowali, wybierali ogromne ilości kamieni, grabili i siali trawę. Następnie Rada Rodziców, w ramach obchodów jubileuszu szkoły, zainicjowała wspaniałą akcję  sadzenia drzewek ph. „70 drzewek na 70-lecie szkoły”. Dzięki temu wzdłuż ogrodzenia rośnie aż 160  ozdobnych szmaragdów, które tworzą piękny żywopłot wokół placu. Na pamiątkę tego wydarzenia nasz zielony zakątek przyjął nazwę „Szmaragdowy”.

Kilka miesięcy później, w kwietniu 2017 roku, oddano do użytku plenerową siłownię, której sześć pierwszych urządzeń sfinansowali Rodzice i Sympatycy szkoły. Pojawiło się także funkcjonalne, bezpieczne miejsce na ognisko oraz piękne drewniane, biesiadne stoły, przy których odbywają się klasowe spotkania integracyjne. To także ufundowali Rodzice!

I choć pewnego dnia finanse Rady Rodziców się skończyły, to pozostał zapał do dalszej pracy  i marzenia o dokończeniu siłowni, zbudowaniu wiaty, zamontowaniu stojaków na rowery, wyłożeniu spacerowych alejek, zamontowaniu ławek i pergoli oraz obsadzeniu terenu pięknymi drzewami, krzewami i kwiatami.

Nagle pojawiła się szansa na spełnienie marzeń o pięknym, uroczym placu, który nie straszy, lecz zachwyca i zachęca do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Należało tylko znów połączyć siły i pozyskać środki w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Tak też się stało. Wspólny cel ponownie zaktywizował Rodziców, Pracowników, Uczniów oraz Sympatyków szkoły, którzy niemal jednogłośnie zagłosowali na zadanie pn. „Doposażenie infrastruktury  przy Szkole Podstawowej nr 2 w Żarach”. Dziś możemy cieszyć się z efektu, jaki przyniosły wspólne działania i ciężka praca. Przy naszej szkole nie ma już „ścierniska”, lecz jest piękny, uroczy, zielony zakątek „Szmaragdem” zwany:):):)