This is default featured slide 1 title
This is default featured slide 2 title
This is default featured slide 3 title
This is default featured slide 4 title
This is default featured slide 5 title
 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

6 lutego 2018r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Inicjatywa ta miała na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI było podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

DBI 2018 obchodziliśmy pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem i ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 podkreśliliśmy także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Przygotowania do DBI w naszej szkole trwały już od dwóch tygodni. Klasy 1-3 wykonywały rysunki tematyczne, które zostały zaprezentowane w formie galerii, a najlepsze nagrodzone. Klasy starsze pracowały nad wizerunkiem Strażnika Internetu. Uczniowie z poziomu 4-5 zbudowały z różnych elementów wizerunek strażnika, natomiast klasy 6 i 7 wykonały plakaty edukacyjne oraz przebrały za strażnika swojego przedstawiciela. Miłą niespodziankę sprawiła nam klasa 7c prezentując scenkę o bezpieczeństwie w sieci. Najpiękniejsze prezentacje zostały nagrodzone, natomiast wyróżnienie przyznano, każdej klasie, za wkład wniesiony w przygotowanie.

Dodajmy, że 6 lutego w naszej szkole obowiązywał strój w kolorze niebieskim, który miał na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z przemocą i cyberprzemocą. Przebrała się niemal cała szkoła i dlatego po przeprowadzonych uroczystych prezentacjach, każdy z uczniów od klasy 1 do 7 został obdarowany grami edukacyjnymi i licencjami na programy antywirusowe.

Atrakcji nie zabrakło również dla rodziców i dzieci z poziomu 1-3. Dla rodziców organizatorzy przygotowali tematyczne materiały w postaci ulotek, natomiast dla najmłodszych zorganizowano konkursy sprawnościowe i logiczne.

Dzień ten zakończył się bardzo wesoło i edukacyjnie. Przed nami rozstrzygnięcie jeszcze kilku konkursów o cyberbezpieczeństwie, a na zwycięzców już czekają atrakcyjne nagrody min. powerbanki, pendrivy, oprogramowania antywirusowe i wiele, wiele innych niespodzianek.

Warto odnotować, że nad całością organizacji czuwał nauczyciel informatyki Tomasz Chmielewski wraz z uczniami koła informatycznego.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji, pracownikom administracji, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom i uczniom za pomoc w organizacji tak ważnego dnia. Dziękujemy również wielu darczyńcom, którzy ufundowali tak wspaniałe nagrody.

 

 


Media: http://www.telewizjazary.pl/wiadomosci/22419,dzien-bezpiecznego-internetu